BP’nin PO Satışı Sonrası Sektör Hareketlendi: “2 Akaryakıt Şirketi Daha Satılıyor” İddiası

Türkiye’de petrol fiyatlarındaki artışlarla zarar ettikleri konuşulan akaryakıt firmaları ve istasyonlarında, Türkiye’de uzun yıllardır var olan BP’nin çıkışıyla iki akaryakıt şirketinin daha satılacağı iddia edildi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla hareketlenen petrol fiyatları, dünyadaki jeopolitik risklerden ilk etkilenen emtia olurken, geçen yıllarda kurlardaki yükselişle de Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının zarar ettikleri iddiaları çok konuşulmuştu.

Petrol Ofisi Grubu’nun BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almasıyla sektörde hareketlilik başladı.

PO, BP’nin 770 akaryakıt bayisi ve ATAŞ’taki depolama ünitesiyle limandaki hisselerini almıştı.

Ekonomim’den Mehmet Kaya’nın aktardığına göre, kâr oranlarının sınırlı olduğu akaryakıt dağıtımı alanında faaliyet gösteren iki önemli şirketin satın almasının son aşamada olduğu iddia edildi.

Akaryakıt sektöründe, orta ölçekli iki yerli dağıtım zincirinin” pazarlık masasında olduğu ve satışa dönebileceği iddia edilirken, bu firmalardan birinin bir Rus şirketiyle, diğerinin de başka yerli bir zincirle görüşme yaptığı belirtildi.

Görüşmelerden satış sonucunun çıkması yüksek olasılık olarak görülüyor.

Sektörde kârların düşmesinin gelecek döneme damga vuracak ana gündem maddesi olacağı ve bu tartışmaların devam edeceği de konuşulanlar arasından yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x