Jandarma kalbi duran 4 aylık bebeği kalp masajı ve suni solunumla hayata döndürdü

Adıyaman merkez K-6 konteyner kentte yaşayan Dilan Tatbaş’ın 8 çocuğundan en küçüğü olan 4 aylık İkra Tatbaş’ın kalbi durunca imdadına jandarma yetişti. 

Çocuğunun nefes almadığını fark eden anne, konteynerden yardım çığlıkları attı. Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı ekipleri başka bir asayiş görevi için bulundukları konteyner kentte kadının çığlıklarını duyunca hemen duruma müdahale etti.

Kalbi duran bebeğe önce kalp masajı sonra suni solunum yapan jandarma görevlisi yaklaşık 10 dakika boyunca çocuğu hayata döndürmek için çaba gösterdi. Kalp masajı ve suni solunum yapılan bebek yapılan ilk müdahale ile nefes almaya başlayınca 112 acil çağrı merkezine bilgi verildi. Bebek, ambulansla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olay anını anlatan korkulu anne, “Bebeğimin nefes almadığını fark ettim. Elimi attım uyanmadı. Dışarı çıktım bağırdım. Burada jandarma vardı hemen geldi. Jandarma bebeğimi elimden aldı, kalp masajını yaptı, çocuğumu geri döndürdü. Daha önceden bir rahatsızlığı yoktu, sadece soğuk algınlığı vardı. Bebeğim şimdi hastanede tedavi altında” şeklinde konuştu.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Doktoru Özlem Çolak ise “Dün acil servise kardiyak arrest olarak getirilen bebeğimizi yoğun bakıma aldık. Yoğun bakımda iken bir kez daha kalbi durdu. Tekrar döndürdük. Şu an için takibine devam ediyoruz. Koyduğumuz herhangi bir tanı yok. Takip ve tedavi devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yoğun bakım servisinde tedavisi süren bebeğin durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x