Sabah Kahvenizden İlk Yudumunuzu Almadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

Sabah ilk fincan kahvenizi içmeden önce yapmanız gereken beş şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

1-Besleyici bir kahvaltı yapın

Herkesin vücudu farklıdır ve birçok kişi aç karnına kahve içebilir ve hiçbir sonuçla karşılaşmaz. Ancak The New York Times’ın belirttiği gibi, sabah ilk iş olarak kahve içen bazı kişilerin midelerinde ve yemek borusunda daha yüksek asit seviyeleri görülür ve bu da reflüye yol açabilir. Nancy Mitchell , RN, bağırsak iltihabından muzdaripseniz kahve içmeden önce kahvaltı yapmanın özellikle önemli olduğunu söylüyor . “Gastrit gibi iltihabi durumlar bağırsak astarını asidik gıdalara karşı hassas hale getiriyor” diyor ve bunun şişkinlik ve karın rahatsızlığına neden olabileceğini ekliyor.

Welzo’nun klinik fiziksel ve tıbbi danışmanı James Walker da aynı fikirde. “Kahveden önce dengeli bir kahvaltı yapmak, gerekli besinleri ve enerjiyi sağlar, kan şekeri seviyelerini dengeler, bilişsel işlevleri destekler ve bazı bireylerin aç karnına yaşayabileceği olası sindirim rahatsızlıklarından kaçınmaya yardımcı olur” diyor.

2-Su iç

Sabah kahvemiz sayesinde çoğu zaman başka yollarla sıvı alımını unutuyoruz . Kahve ve diğer kafeinli içecekler toplam sıvı alımınıza dahil olsa da su, sıvı alımı seviyenizi yüksek tutmanın en iyi yoludur .

Walker, “Güne su ile başlamak, uykudan sonra vücudunuzun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur, metabolizmanızı hızlandırır, sindirime yardımcı olur ve kahvenin idrar söktürücü etkisinden kaynaklanan dehidrasyonu önler” diyor. Mayo Clinic uzmanları, erkeklerin günde 15,5 bardak su tüketmeyi hedeflemesi gerektiğini , kadınların ise optimum sıvı alımı için günde 11,5 bardak suya ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

3-Vücudunu hareket ettir

Kafein uzun süredir atletik performansın artmasıyla ilişkilendiriliyor ancak uzmanlar, günlük kahve içmeden önce egzersiz yapmanın da bazı faydalar sağlayabileceğini söylüyor. Walker, “Kahveden önce egzersiz yapmak dolaşımı hızlandırabilir, enerji seviyelerini artırabilir, ruh halini iyileştirebilir ve vücudun kendi enerji depolarını daha verimli kullanarak yağ yakma etkilerini potansiyel olarak artırabilir” diyor.

Diyetisyen beslenme uzmanı Cesar Sauza , RDN , kahve içmeden önce egzersiz yapmanın kahve içme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabileceğini ekliyor. Best Life’a şöyle söylüyor: “Sabahları yapılan fiziksel aktiviteler enerji seviyelerini yükseltiyor ve günün geri kalanına odaklanmayı artırıyor; dolayısıyla bir fincan kahveyi fiziksel aktiviteyle değiştirmek, kafein alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. “

4-Dişlerini fırçala

Dişlerinizi kahve içmeden önce mi yoksa sonra mı fırçalamanın daha iyi olduğu konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma var , ancak birçok uzman önce en iyisinin önce fırçalamak, ardından ilk kahvenizi içmeden önce en az 30 dakika beklemek olduğunu söylüyor.

Walker, “Plak ve bakterileri gidermek için kahve içmeden önce dişlerinizi fırçalamanız tavsiye edilir, bu da kahveye bağlı diş lekelenme riskini azaltır” diye açıklıyor. “Fırçalamanın ardından kısa bir süre beklemek, diş macununun koruyucu etkisinin ortaya çıkmasını sağlar” diye ekliyor.

5-İlaçlarınızı ve altta yatan koşulları göz önünde bulundurun

Sabahları herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bunların kahve veya kafeinle etkileşime girip girmeyeceğini doktorunuzla konuşmalısınız. Naturopatik Endokrinoloji alanında kurul sertifikalı doktor ve Doğal Endokrinoloji Uzmanlarının (NES) kurucusu Linda Khoshaba , NMD, FABNE , bunun özellikle tiroid rahatsızlıklarını veya diyabeti tedavi etmek için kullanılan ilaçlar için önemli olduğunu söylüyor. “Örneğin, hipotiroidizm için yaygın bir ilaç olan levotiroksin aç karnına alınmalı ve ardından su dışında herhangi bir şey yemeden veya içmeden önce 30 dakika ila bir saat beklenmelidir” diye belirtiyor.

Benzer şekilde, kafeinin sağlık rutininizin diğer yönlerini nasıl etkileyebileceğini doktorunuza sormanız önemlidir. Örneğin, “Diyabetiniz veya kan şekerinizi etkileyen başka bir rahatsızlığınız varsa, sabahları seviyenizi kontrol etmeniz önemlidir. Kafeinin kan şekeri seviyeleri üzerinde etkisi olabilir ve izleme, olası etkilerin yönetilmesine yardımcı olabilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x